LED pásy
Tento malý návod by Vám mal pomôcť podrobnejšie sa zoznámiť s využitím a inštaláciou týchto efektných a hlavne moderných osvetľovacieho prvku. LED pásiky sú predovšetkým úsporným riešením dekoratívneho osvetlenia a z ich širokej ponuky rôznych typov si určite vyberiete ten najvhodnejší.
Všeobecný popis LED pásov:
LED pásik je vo väčšine prípadov ohybný samolepiaci pás PCB (tlačený spoj na nosnej vrstve), na ktorom sú osadené LED diódy v SMD prevedení a predradené odpory. Vďaka svojej konštrukcii je LED pásik veľmi dobre ohybný v jednom smere (tzv. na plocho) a vďaka tomu ho môžeme inštalovať aj na zakrivené podklady a do rohov bez nutnosti prerušenia. Výborne sa tak hodí pre osvetlenie i takých miest, kde by iné zdroje svetla neuspeli už len kvôli svojej veľkosti.K predávaným LED pásikom so už ponúka široké množstvo príslušenstva, ako sú rohové spojky, flexibilné spojky, pripojovacie konektory a pod. Všetky nám ponúkané LED pásky sú ponúkané ako v rôznych odtieňoch bielej farby - teplá biela, denná biela, studená biela, tak aj vo farbách červená, zelená, modrá a jantárová.
Okrem rôzne výkonných LED pásikov môžete aj voliť stupeň krytia proti vlhkosti:
- IP20 pre suché vnútorné priestory,
- IP65 pre vlhké priestory
- IP68 pre možnosť trvalého ponorenie pod vodnou hladinou.
V ponuke obchodu nájdete LED pásky o šírke 8 alebo 10 mm a to samozrejme v rôznych farebných i typových prevedeniach. LED pásy je možné strihať aj obyčajnými nožnicami. Pásiky je však vždy nutné strihať na vopred vyznačených miestach, kde sú predovšetkým k dispozícii napájacie piny. Tie potom slúžia k napájaniu celého odstrihnutého pásika a nie je ďalej potrebné nič spájať. Zakúpený samolepiaci pásik je vybavený kvalitnou lepiacou páskou 3M, ktorá veľmi dobre priľne ku každému hladkému a odmastenému povrchu. Jednoducho stačí oddeliť kryciu pásku a pásik nalepiť na pripravený povrch. Podľa našich skúseností veľmi dobre drží LED pásiky na nábytku i plastovom alebo keramickom podklade.
Na každom segmentu LED pásiku sú pripravené spájkovacie plôšky, na ktoré je možné pripájkovať vodiče. Pochopiteľne, ako už bolo uvedené, všetky moduly na LED pásku sú už z výroby prepojené, takže napájanie stačí pripojiť len k prvému segmentu a rozsvieti sa celý pás. Ak si pripájate vodiče sami, vzniknutý spájkovaný spoj je vhodné zaizolovať. Môžete k tomu použiť napríklad zmršťovacia bužírku alebo lepšie silikón.
Inštalácia LED pásov:
LED pásiky sú najčastejšie ponúkané so 60 a 120-mi chipmi na jeden meter dĺžky. Všetky LED pásiky potom možno deliť v deliacich bodoch. U 60 chipového LED pásku je to každých cca 5cm, u 120-chipového je to potom každých cca 2,5cm viď. obrázok.
Najdôležitejšou vecou pri inštalácii LED pásov je však výber vhodného podkladu z hľadiska tepelnej vodivosti. Nedostatočný odvod tepla z LED pásikov je spoľahlivou cestou, ako mu výrazne skrátiť životnosť a svietivosť. Z tohto dôvodu sú v ponuke najrôznejšie inštalačné hliníkové profily, ktoré okrem estetického účelu zaisťujú spoľahlivé chladenie.
Zapojenie a napájanie LED pásikov
Pre pripojenie LED pásikov na napájacie napätie jednoznačne odporúčame spájkovanie. Spájkovacie body sú vždy v deliacom mieste a vzhľadom na to, že jednotlivé segmenty LED pásku sú už z výroby prepojené, stačí napájať len v jednom mieste. Ak nemáte možnosť spájkovanie, môžete použiť vhodný napájací konektor. Výhodou tohto napájacieho konektora je jeho jednoduchá inštalácia - tzv. Click spoj, však nikdy nedosiahneme tak kvalitného spoje, ako v prípade spájkovanie. Pri použití väčšej dĺžky LED pásikov - cca 5m a viac, je potom nutné napájať LED pásik z viacerých miest (môže byť aj z jedného napájacieho zdroja), aby nedochádzalo k úbytkom svietivosti.
LED pásiky sú najčastejšie napájané stabilizovanými napájacími zdrojmi 230V / 12V. Dôležité je vždy dostatočné dimenzovanie s minimálne 15-20% rezervou oproti príkonu napájaného LED pásku.
Napájacie LED zdroje ponúkame v najrôznejších prevedeniach, počnúc jednoduchými zdrojmi priamo zapojitelnými do zásuvky, cez napájacie zdroje do vnútorného prostredia, plne zaliate zdroje s krytím IP65 až po rôzne atypické prevedenie vhodné napríklad pre inštaláciu do krabice pod vypínač alebo na DIN lištu.
Pomocná tabuľka pre výber vhodného zdroja pre použitie s LED pásikom,v závislosti od dĺžky a typu LED pásika:
Ak pripojený LED pásik bude svietiť väčšiu časť dňa, doporučujeme použiť silnejší zdroj s rezervou cca 20% vypočítanej hodnoty. Napr. : Máme 5m LED pásik typu 300 LED 3528 so spotrebou 4,8W/m. Chceme preňho určiť vhodný zdroj. Podľa tabuľky tomuto zaťaženiu zodpovedá 25W zdroj. Pre menej intenzívne zaťaženie môžeme teda použiť 25W zdroj. Ak ale očakávame trvalé zaťaženie zdroja, je vhodné ešte odpočítať rezervu aspoň 15-20 % výkonu. Pre trvalé zaťaženie zdroja bude preto vhodnejšie použiť minimálne 30W zdroj.
Ako inštalovať RGB LED pásiky
Inštalácia RGB LED pásikov je veľmi jednoduchá. Dozviete sa všetko, čo pre úspešné zapojenie RGB LED pásikov budete potrebovať.
Typy RGB LED pásikov
Ponúkame 2 typy RGB LED pásikov v niekoľkých prevedeniach:
RGB LED pásik 150SMD s 30 LED na meter (spotreba 7,2W / meter)
RGB LED pásik 300SMD s 60 LED na meter (spotreba 14,4W / meter)
V prvom rade je nutné zvoliť, ktorý zo spomínaných typov RGB LED pásikov budete chcieť zakúpiť. RGB LED pásik 300SMD má 2x väčšiu svietivosť ako 150SMD. Na druhú stranu väčšina LED ovládačov umožňuje svetlo utlmovať, preto je možné zakúpiť silnejší RGB LED pásik 300SMD a v prípade potreby svetlo potom utlmiť.
Vyberáme zdroj
Voľba napájacieho zdroja je veľmi dôležitá. Pre dlhodobú prevádzku je nutné zvoliť napájací zdroj s dostatočným vysokým výstupným výkonom a vo vhodnom prevedení. Ako silný zdroj potrebujete, vypočítate veľmi ľahko. U každého LED pásku je uvedený príkon na meter. Po vybraní dĺžky vášho LED pásikov jednoducho vynásobíte príkon * dĺžka LED pásku * 1,2 (rezerva)
Príklad: Ak na nákup 3 metre pásku s príkonom 7,2W / meter, príkon 3 metrov je 21,6W. Odporúčame u zdrojov vždy počítať aspoň s 20% rezervou oproti príkonu svetelného zdroja. Ak vyjde Vám napríklad príkon LED pásikov 48W, je nutné zvoliť 60W zdroj, nie 50W zdroj.
Ovládač pre RGB LED pásky
Pre zmeny farieb, programov a pod. U RGB LED pásikov je nutné zakúpiť ovládač/kontolér pre RGB LED pásky. Ovládače môžeme rozdeliť napríklad podľa prenosu signálu na IR a rádiový a manuálne. Manuálne ovládanie nemá diaľkový ovládač.
Ak zakúpite ovládač s IR ovládaním, je nutné vždy pri ovládaní mieriť na viditeľné čidlo, ktoré je súčasťou prijímača ovládacie sady. Ovládače s IR signálom neodporúčame k televíziám, pretože môžu komunikovať s TV ovládačom.
Ak zvolíte ovládanie cez rádiový signál, nie je nutná priama viditeľnosť. Možno teda prijímač schovať napríklad do skrinky, za televíziu apod.
Každý RGB LED ovládač má maximálne zaťaženie, ktoré určuje, koľko LED RGB pásika je možné na tento ovládač zapojiť. (Napríklad LED ovládač RF 20 tl. má maximálne zaťaženie 72W, čím môžete na tento ovládač pripojiť 10m s príkonom 7,2W/meter alebo 5m LED pásika s príkonom 14,4W / m atď.)
Ak Vám nestačí výkon existujúceho ovládača alebo napríklad potrebujete predĺžiť vetvu osvetlenia, možno použiť RBG zosilňovač signálu a získať tým ďalší potrebný výkon bez použitia ďalšieho ovládača.